ادامه مطلب

ژانویه 31, 2017
نویسنده : sara kamali
دسته بندی : اخبار اجتماعی

يکي از علل افسردگي در زنان ، اختلاف حقوق آنها با مردان است؟!

زنان دو برابر بيش از مردان در معرض ابتلا به افسردگي مفرط و اضطراب فراگير قرار دارند
اختلالات و آشفتگي هايي همچون اضطراب و افسردگي ميتواند به هر کسي آسيب برساند، اما هنوز هم زنان دو برابر بيش از مردان در معرض ابتلا به افسردگي مفرط و اضطراب فراگير قرار دارند.
براي چند دهه، دانشمندان تلاش کرده اند براي توضيح اين تفاوت، با استناد به عواملي که شامل تغييرات هورموني که در دوران بلوغ شروع مي شود، تفاوتهاي جنسي در استرس و ديگر عوامل محيطي مي شود.

اگرچه تمام موارد ياد شده مي توانند در اين مساله سهيم باشند، اما هيچ يک از آنها بطورکامل نمي تواند شرح دهد:

يک مطالعه جديد در علوم اجتماعي و پزشکي است که به يک فرضيه جديد دست يافته است:
دانشمندان در دانشگاه کلمبيا استدلال مي کنند که شکاف دستمزد بين زنان و مردان ممکن است يک عامل کليدي در اين اختلاف باشد. در سال 1963، زنان 59 سنت به ازاي درآمد يک دلاري مردان به دست مي آوردند. تا سال 2013، شکاف تا حدودي بسته شد و به 82 سنت به دلار رسيد.

اما اين اختلاف هم اکنون نيز مشاهده مي شود، و زنان با بالاترين درآمد، شکاف دستمزد بزرگتري نسبت به زنان با پايين ترين درآمد دارند.

هميشه ميزان حقوق را ميتوان به عنوان ارزش کار يک فرد بشمار آورد که با تعميم آن ميتوان به ارزش فرد نيز نسبت داد.

بنابراين محققين بر اين باورند که اين اختلاف دستمزد در اضطراب و افسردگي نيز سهيم مي باشد و بطور ناخودآگاه اين حس را در زنان القا مي کند که آنان داراي ارزش کمتري مي باشند.

در سال گذشته زنان دوبرابر مردان در معرض ابتلا به افسردگي و احتمال 2.5 برابر در معرض اضطراب فراگير نسبت به مردان قرار دارند. يک زن در طول زندگي خويش، 2.43 برابر و 4.11 برابر بترتيب دچار افسردگي و اضطراب مفرط در مقايسه با يک مرد مي شود.

اما هنگامي که محققين يک زن را که حقوق آن بطور ميانگين بيش از همتاي مرد خود بوده را، مقايسه کردند، دريافتند که اين اختلالات از بين رفته است.هر دوجنس زن و مرد در اين گروه بطور تقريبي به يک اندازه دچار اضطراب و افسردگي شده اند. همچنين در اين تحقيق، نقطه مقابل آن، يعني زناني که نسبت به مردان حقوق کمتري دريافت مي کنند نيز بيشتر دچار اضطراب و افسردگي مي شوند.

از طرف ديگر، اختلاف حقوق را نمي توان بعنوان تنها عامل در ميزان افسردگي در ميان زنان و مردان معرفي نمود.

منبع: سيمرغ

برچسب ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

تعداد 1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. نرگس
    ژانویه 31, 2017

    اخه برا چی باید بین زن و مرد تفاوت باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*